Minyatür Meyve Ağaçları
Minyatür Meyve Ağaçları
Minyatür meyve ağaçları son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ve hediye olarak çok tercih edilen bitkilerdendir. çiçekçilik ve hediye sektöründe yeni yeni keşfedilen minyatür başka bir deyişle bodur meyce ağaççılığı tarım sektöründe eskiden beri uygulanmaktadır. Minyatür meyve ağaççılığının çıkış noktası mekandan tasarruf etmektir. Bu ağaçlar sayesinde ekim yapılan alanları daha verimli kullanmak mümkündür.Bu sayede hem ağaçlar daha erken ürün vermekte hem de alınan ürün normal boyuttaki meyve ağaçlarına göre daha kaliteli olmaktadır.Ayrıca minyatür meyve ağaçlarının üretimi sırasında maliyet normal üretime göre çok daha düşüktür ki bu da kar marjını yukarılara taşımaktadır.
 
Çiçek sektörü açısından baktığımızda ise minyatür meyce ağaçları özellikle son zamanlarda büyük rağbet görmektedir.Büyük şehirlerin bunaltıcı havası, trafik, stresli iş ortamı gibi bir çok neden günümüzde insanları sıkmaktadır. Bu sıkıntılar insanları doğaya daha çok yaklaştırmakta ve insanları değişik çözümler üretmeye tmiştir. İnsanlar bir süre bu doğa ihtiyaçlarını saksı çiçekleri ile gidermeye çalışsa da bir süre sonra bu da yeterli olmamıştır.İşte tam bu noktada insanların imdadına Minyatür Meyve Ağaçları yetişmiş ve yeni bir sektörün doğmasını sağlamıştır.
 
Elmadan eriğe, şeftaliden kiraza, limondan mandalinaya kadar bir çok meyvenin minyatür modeli bulunmaktadır. Bu ağaçlar saksılar içinde yetiştirilebilmektedir. Evlerde ve balkonlarda en çok tercih edilen ve balkonlara en uygun olan minyatür meyve ağaçları limon ve mandalina ağaçlarıdır. Eğer küçük bir balkona sahipseniz ve minyatür meyve ağaçları istiyorsanız bu işe limon ile başlamanız mantıklı olacaktır. Daha sonra diğer çeşitleri de edinerek balkonunuzdaki cenneti büyütüp geliştirmeniz mümkün olacaktır.
 
Minyatür Meyva Ağaçlarının bakımına gelirsek; ağacı direkt güneş ışığı ve direkt rüzgardan korumak gerekir bu yüzden konumlandırma önemlidir. Bitkiye en çok zararı sulama yanlışları vermektedir. Bu yüzden sulamaya çok dikkat edilmelidir. Özellikle verilen suyun şebeke suyu olmaması önemlidir.Ağacınıza içme suyu ya da biriktirdiğiniz yağmur sularını vermeniz doğru bir hareket olacaktır. Ayrıca verdiğiniz su ne soğuk ne de sıcak olmalı. Ağacımıza verdiğimiz su mutlaka ve 
mutlaka oda sıcaklığında olmalı.Bunun yanı sıra sulama yaptığınızda verdiğiniz suyun bitkinin her tarafına sirayet etmesine özen göstermelisiniz.Bunu parmağınızı ağacın toprağına batırmak sureti ile kontrol etmeniz mümkündür. Ayrıca ağacımızın korunması ve gelişimi açısından gerekli vitamin ve mineraller yılda bir kez olmak üzere toprağımızı katılmalıdır. Bir de unutulmaması gereken bir diğer nokta saksı değişiminin normal koşullar altında iki yılda bir yapılma gereğidir.


» Güller Hakkında

» Minyatür Meyve Ağaçları

» Bonsai bakımı

» Kaktüs ve kaktüs bakımı

» Beş adımda orkide bakımı

» Anneye çiçek gönderirken kullanılabilecek en güzel mesajlar

» Sevgiliye gönderilebilecek en güzel 5 çiçek

sonmezcicek.com Blog