Güller Hakkında
Güller Hakkında
Latince adı Rosae olan güller dünya üzerinde en çok sevilen ve yetiştirilen çiçek türlerinden biridir. Gülün tarihi insanlığın yaşanımdan daha önceye dayanmaktadır. Öyle ki geçmişte rastlanmış 40 milyon yıllık gül fosilleri mevcuttur. Anavatanı İran ve Anadolu olan bu çiçek ülkemizin her yerinde kendiliğinden yetişebilmektedir.Bu bilgiye bağlı olarak söylemek gerekirye yeryüzünde yetiştirilen güllerin yüzde seksenlik bir kısmı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 5000 türü olduğu düşünülen bu çiçeğin çok fazla kültürü yapılmaktadır.Bu çiçeğin senede bir kez çiçek veren türünden kışın dahi çiçek açan türüne kadar çok çeşitli türleri mevcuttur.
 
Ülkemizin her yerinde yetişebilen bu çiçek özellikle Isparta ilimizin sembolü haline gelmiştir. Isparta’da gülün kültürü yapılıp çeşit çeşit çiçekler elde eilebilmektedir. Bu çiçekler sadece kesme çiçek olarak kullanılmamakta, farklı farklı ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Gül’ün özellikle reçeli, lokumu, kremi, suyu, kolonyası, duş jeli, şampuanı, sabunu, yağı, çayı da bolca kullanılmaktadır.
 
Bunun dışında gülün canlı sağlığına faydalı bir çok özelliği de bilinmektedir. Özellikle muhteşem bir kokuya sahip olan gülün bu kokusu ile pozitif düşüncenin önünü açtığı ve stresi uzaklaştırdığı bilinmektedir.Gülden elde edilen suyun cilde iyi gelip vücudu toksinlerden arındırdığı ortaya çıkarılmıştır.Ayrıca bu çiçeğin ishali geçirdiği, boğaz ağrısına iyi geldiği, mikrop öldürücü özelliği olduğu, mide bulantısını geçirdiği, hazmı kolaylaştırdığı, gözde meydana gelen ağrıları giderdiği ve balgam söktürücü etkisi olduğu bilinmektedir.
 
Gül uzun yıllardır sosyal hayatı etkilemiş ve sosyal hayata konu olmuştur. Güller özellikle de kırmızı güller bir çok parti ve kuruluşun amblemi olarak kullanılmaktadır. Bunda hem gülün çok sevilmesi hem de kırmızı rengi etken olmaktadır. Güller sanata da konu olmuş ve bir çok sanatçı eserlerine gülleri konu olarak seçmişlerdir.Konfüçyüs , Çin İmparatorluk Kütüphanesi’nde gülleri konu alan 600 kitabın olduğundan bahsetmiştir.İslam inancında da gülün yeri ayrıdır. İslam inancında Gül, Hz.Muhammed’i temsil etmektedir. Buna bağlı olarak Müslümanlar güle çok büyük değer vermişler ve ruhani bir çok olayda gül mamülleri kullanmışlardır. Dini törenlerde gül suyu ve gül lokumu ikramı bunun en güzel örneğidir.Ayrıca Fatih Sultan Mehmed’in Ayasofya Camisi’ni ibadete açılmadan önce gül suyu ile temizletmesi de güle verilen değer açısından çok güzel ve ilginç bir örnek teşkil etmektedir.


» Güller Hakkında

» Minyatür Meyve Ağaçları

» Bonsai bakımı

» Kaktüs ve kaktüs bakımı

» Beş adımda orkide bakımı

» Anneye çiçek gönderirken kullanılabilecek en güzel mesajlar

» Sevgiliye gönderilebilecek en güzel 5 çiçek

sonmezcicek.com Blog