Güller Hakkında
Güller Hakkında
Latince adı Rosae olan güller dünya üzerinde en çok sevilen ve yetiştirilen çiçek türlerinden biridir. Gülün tarihi insanlığın yaşanımdan daha önceye dayanmaktadır. Öyle ki geçmişte rastlanmış 40 milyon yıllık gül fosilleri mevcuttur. Anavatanı İran ve Anadolu olan bu çiçek ülkemizin her yerinde kendiliğinden yetişebilmektedir.Bu bilgiye bağlı olarak söylemek gerekirye yeryüzünde yetiştirilen güllerin yüzde seksenlik bir kısmı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Dünya üzerinde yaklaşık 5000 türü olduğu düşünülen bu çiçeğin çok fazla kültürü yapılmaktadır.Bu çiçeğin senede bir kez çiçek veren türünden kışın dahi çiçek açan türüne kadar çok çeşitli türleri mevcuttur.
 
Ülkemizin her yerinde yetişebilen bu çiçek özellikle Isparta ilimizin s Devamı...
Minyatür Meyve Ağaçları
Minyatür Meyve Ağaçları
Minyatür meyve ağaçları son zamanlarda sıkça karşılaştığımız ve hediye olarak çok tercih edilen bitkilerdendir. çiçekçilik ve hediye sektöründe yeni yeni keşfedilen minyatür başka bir deyişle bodur meyce ağaççılığı tarım sektöründe eskiden beri uygulanmaktadır. Minyatür meyve ağaççılığının çıkış noktası mekandan tasarruf etmektir. Bu ağaçlar sayesinde ekim yapılan alanları daha verimli kullanmak mümkündür.Bu sayede hem ağaçlar daha erken ürün vermekte hem de alınan ürün normal boyuttaki meyve ağaçlarına göre daha kaliteli olmaktadır.Ayrıca minyatür meyve ağaçlarının üretimi sırasında maliyet normal üretime göre çok daha düşüktür ki bu da kar marjını yukarılara taşımaktadır.
 
Çiçek sektörü açısından baktığımızda ise minyatür meyce ağaçları özellikle son zamanlarda büyük rağbet Devamı...
Bonsai bakımı
Bonsai bakımı

Bonsai ağaçları saksılarda değişik yöntemlerle küçültüp yetiştirme sanatıdır.İlk olarak Çin’de ortaya çıkan bu sanat genellikle Japonlara özgü olarak bilinir.Ama bu sanatı ilk uygulayanlar Çinliler’dir. Bu sanatın çıkış noktası ağaca ve doğaya olan sevgi ve saygıdır. Çin’de bu sanata “Penjing” adı verilmiştir. Günümüzde bilinen adı ise tabak ve bitki anlamlarına gelen bon ve sai kelimelerinin bileşiminden oluşan “bonsai” dir. Bu bağlamda bonsai bir sanattır,bir saygı sanatıdır.Ağaca ve doğaya olan saygıyı, sevgili ve özlemi belirtir.Bonsai yetiştirmek ustalık ve sabır işidir. Ustalığın da zamanla elde edildiği düşünülerek sabırlı olunmalı ve yılmamalıdır.

 

Her bitkinin bakıma ihtiyacı olduğu gibi bonsailerin de düzenli ve özenli bir bakıma ihtiyacı vardır. Bonsai yetiştiriken öncelikle sulama hususuna dikkat etmek gerekir. Bitki yetiştiren kimselerin en sık ve en büyük hataları genelde sulama ile ilgili hatalardır ve bu hata bitkiyi yok etmeye kadar gidebilir. Sulamada d Devamı...

Kaktüs ve kaktüs bakımı
Kaktüs ve kaktüs bakımı

Bitkiler içerisinde bakımı en kolay olanlar kaktüslerdir. Kaktüslerin ana vatanı Amerika kıtasıdır. Hepimiz eski Western filmlerinde bolca devasa kaktüslere rastlamışızdır. Belki de bir çoğumuz ilk kaktüsü o filmler sayesinde tanımışızdır. Doğada bilinen yaklaşık olarak 5000 türü bulunur. Kaktüsler dayanıklı olmaları ile ünlü bitkilerdir.Kaktüs bir çöl bitkisidir.Kaktüslerin bilinen en önemli özellikleri içeriklerinde barındırdıkları sudur. Bu su sayesinde çölde ve sıcağın altında uzun yıllar yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Kaktüsler su kaynağı olmanın dışında bazı bölgelerde gıda maddesi olarak da kullanılabilmektedir. Ülkemizde de özellikle Akdeniz bölgesinde kaktüs meyvesi olan ve “dikenli incir” adı verilen meyve bolca tüketilmektedir.

 

Kaktüsler bakımı kolay ve dayanıklı bitkilerdir. Hemen hemen bütün kaktüs türleri güneş ışığını sever.Özellikle büyüme dönemlerinde bolca güneş ışığına ihtiyaç duyarlar.Bu sebepl Devamı...

Beş adımda orkide bakımı
Beş adımda orkide bakımı

Latince adı "Odontoglossum Granda" olan Orkide "salepgiller" ailesinin bir üyesidir. Dünyada ve ülkemizde çok sevilen bu çiçeğin 20 binden fazla türü bilinmektedir. Kültürü bolca yapılan bu çiçek Anadolu’da kendiliğinden de yetişebilmektedir. Çok sevilen bu çiçeğin en bilindik özelliklerinden birisi salepin hammaddesi olmasıdır. Bu bağlamda salep göze hitap ettiği kadar canlı sağlığına da hitap etmektedir. Orkideler bakımı çok zor olmayan bitkilerdendir. Bazı önemli ayrıntılara dikkat ettiğiniz taktirde Orkidelerinizi uzun süre ilk günkü canlılıklarında kalmaya devam edecekleridir.Dilerseniz bu ayrıntıları maddeler halinde inceleyelim:

1 – SAKSI TERCİHİ : Orkide yetiştirmek için seçeceğiniz saksılar çeşitli şartlara göre belirlenmelidir. Çiçeğinizin türü, iklim şa Devamı...

Anneye çiçek gönderirken kullanılabilecek en güzel mesajlar
Anneye çiçek gönderirken kullanılabilecek en güzel mesajlar

ANNEYE ÇİÇEK GÖNDERİRKEN KULLANILABİLECEK EN GÜZEL 10 MESAJ

1 – Şu hayatta görebileceğiniz, yaşayabileceğiniz karşılıksız tek sevgi annenizin size olan sevgisidir. Anne sevgisi sevgilerin en yücesi, en değerlisidir. Ne olsanız, kim olsanız anneniz yine sizi kucaklar sever. Ve o sevgide siz kendinizi bulursunuz. Canım anneciğim ben sayende kendimi buldum

2 – Canım anneciğim yüreğinde bana olan karşılıksız sevgin ve sonsuz sabrın için çok teşekkür ederim. İyi ki varsın , iyi ki benimlesin. Daha nice anneler gününde birlikte olmak dileği ile…Anneler günün kutlu olsun eşsiz insan.

3 – Senin sevgini ne bir gün kutlayabilirim ne de içimdeki yüce sevgini bir güne mahkum edebilir. Bu dünyada yaşadığım bütün günler, yaşadığım bütün anlar sadece senin için anneciğim. Daha nice mutlu anlar, mutlu günler yaşamak adına anneler günün kutlu olsun.

4 – Anneler kutup yıldızı gibidir. Evlatlarına yol g&o Devamı...

Sevgiliye gönderilebilecek en güzel 5 çiçek
Sevgiliye gönderilebilecek en güzel 5 çiçek

Sevdiklerimiz sevgililerimiz bizim için çok değerlidir. Onlar her şeyin en güzelini, en iyisini hak ederler. Çok zaman sevdiklerimize ne hediye göndereceğimizi günlerce düşünür durur ve kararsız kalırız. Sevgilimize bir türlü ne göndereceğimizi bulamayız ve iş zamanla içinden çıkılmaz bir hal alır. Aslında dünya üzerinde sevgililerin birbirlerine en çok gönderdiği hediye çiçektir.

Ülkemizde de durum böyledir. Sevgilinize gönderebileceğiniz hem en güzel hem de en ekonomik hediye çiçektir. Ayrıca gönderilebilecek çiçek alternatifi çoktur. Çünkü çiçeklerin bir dili vardır ve her çiçeğin anlamı farklıdır.

Sevgilinize kırmızı gül gönderip bir süre sonra da beyaz ya da sarı renkli gül gönderebilirsiniz. Çünkü bu üç çiçeğin de ifade ettiği anlam farklıdır.Bu bağlamda sevdiğinize göndereceğiniz bir çok &cc Devamı...

sonmezcicek.com Blog